Skok na hlavní obsah Skok na hlavní menu
banner s logem Nakladatelství Pankrác

Eliška - všední příběh nevšední ženy

obálka Eliška - všední příběh nevšední ženy

Hana Šímová-Kormundová

Vydání: 1.
Datum vydání: 2009
Formát: 165 x 240 mm
Vazba: pevná
Stran: 128
EAN: 9788086781129

    U nás jen249 Kč SklademKoupit

Knížka nás provází životním příběhem autorčiny babičky, která sice ještě byla dítětem 19. století, ale bylo jí dáno prožít obě světové války a navíc téměř čtvrtstoletí komunistického režimu. Díky tomu, že autorka nám představuje i zajímavé babiččiny předky, přičemž se dokonce pokouší rozluštit jedno dávné rodinné tajemství, stejně jako díky způsobu, jakým líčí své zážitky z častého soužití s milovanou babičkou, vyvstává před námi plastický portrét ženy zcela mimořádného formátu, jež se vždy snažila být prospěšná jak svým nejbližším, tak i širokému okolí. Tak na ni vzpomíná její rodina, tak ji znali i mělničtí spoluobčané. Vydejme se tedy po stopách Elišky Kacerovské do dob už hodně vzdálených, jejichž každodenní skutečnost můžeme spoluprožívat právě prostřednictvím životních osudů hlavní protagonistky i dalších jí blízkých osob.

Obsah

První část (co jsem slyšela) – Nezbytné nahlédnutí do historie: babiččini prarodiče a jejich potomci, Strašice – rodina – dětství a dospívání, Svatba a první léta manželství, Výchova dětí a zapouštění kořenů, Rodinný dům, Růžičkovské intermezzo, V Praze.

Druhá část (co jsem zažila) – První poválečné roky, Svatba strýce Vendy a jeho další osudy, Ještě stále válka, Osvobození, Po válce, Dobrý skutek, Jic už nebude tak jak bývalo, Pokoj se dvěma okny, Padesátá léta, Padesátá léta – pokračování, Odloučení, Po mém návratu, Do nového desetiletí, Opět spolu, Dvě rány, Poslední Kapitola.

Kalendárium - Historické události, 7 dní

15. 5. 1931

V Dalmacii utonul český básník a novinář Viktor Dyk.

16. 5. 1547

Toho dne se narodil Václav Budovec z Budova, jeden z předních stoupenců Jednoty bratrské, který byl mezi 27 pány popraven 21.června 1621 na Staroměstském náměstí.

17. 5. 1848

V Praze proběhla volba nového purkmistra a tím se stal kriminální rada Tomáš Pštross.

18. 5. 1450

Pražané s Jiřím z Poděbrad vytáhli z Prahy a oblehli hrad Kostelec nad Sázavou, který byl v držení Kuneše Rozkoše. Následně jej dobili a vypálili.

19. 5. 1876

Zemřel český politik a právník dr.Josef Frič. V roce 1848 byl zvolen do českého sněmu a kandidoval též do sněmu říšského, byl však zatčen a uvězněn. Po propuštění zasedal v pražském zastupitelstvu a soustřeďoval kolem sebe náro.

20. 5. 1866

Vypukla rakousko - pruská válka, která byla ukončena po porážce Rakouska, mírem pražským 23. srpna téhož roku .

21. 5. 1915

Byli zatčeni čeští politikové Karel Kramář a Josef Scheiner.